Izbori se dobijaju na biračkim mjestima i među biračima a ne u izbornim komisijama i neophodno ih je depolitizovati, a ključno pitanje je da li su partije spremne da to učine jer su vremenom zarobile naš izborni sistem, poručeno je sa drugog panela konferencije „Više izbora za građane, više odgovornosti za vlast“, koju su organizovalii Ministarstvo javne uprave (MJU) i Centar za demokratsku tranziciju (CDT).
Profesor dr Srđan Darmanović je naveo da vjeruje da postoje predlozi za neka poboljšanja u odnosu na ono što imamo sada, ali da u suštini izborni sistem nije loš.
“Nikada nisam tvrdio da je naš sistem loš, ali je vremenom postao zarobljen od političkih partija, tako da jedva da imamo građane u izbornom procesu, osim onog dana kada se glasa”, rekao je Darmanović.
Ključno pitanje je, dodao je on, ima li političke volje za ostvarivanje jednog ovakvog koncepta navodeći da, između ostalog, odziv političara na ovakve događaje nije dobar.
“Vjerujem da će doći do realizacije dijela naših ideja, prije svega onih koje se tiču preporuka EU, njih je najteže odbiti. Prije svega izbora u jednom danu, mada ne tako brzo, pa možda i otvorenih lista”.
Kazao je da izbori u jednom danu nijesu novi koncept, već je to stari zahtjev Evropske unije.
“Izbori u jednom danu su tehnički vrlo sprovodljivi, tu nema problema. Ovaj koncept obeshrabruje stalno mijenjanje većine, partijske kombinatorike, a ohrabruje stabilnost i Skupštine i vlasti na lokalnom nivou. Vidjeli smo već neke kontraargumente, ali ovo je jedan koncept dobre volje, ništa ne prejudiciramo, sada će biti debata, a odlučioci su zna se ko. Oni su u parlamentu, oni donose zakone, oni će vidjeti šta žele”, rekao je Darmanović.
Predsjednik Državne izborne komisije (DIK), Nikola Mugoša, rekao je da DIK ne treba da postupa po političkim direktivama, već po onome što je javni interes.
“Državna izborna komisija ne treba da bude instrument za dobijanje izbora, izbori se dobijaju na biračkim mjestima i među biračima. Državna izborna komisija ne treba da radi u političkom, već u javnom interesu i ne treba da nema mogućnost da oduzme nadležnost opštinskoj izbornoj komisiji kada ona dramatično i brutalno krši zakone, ne dozvoljavajući sprovođenje izbora”, rekao je Mugoša.
Istakao je da je neophodna depolitizacija izborne administracije jer je, kako kaže, politizacija u srži problema. “Iz toga izviru sve ostale devijacije i anomalije u našem izbornom procesu. Politizacija je identifikovana u izvještaju Evropske komisije 2023. godine, kada su održana dva kruga predsjedničkih izbora i parlamentarni izbori”, dodao je Mugoša.
Darmanović je dodao da de facto čitava Evropa sprovodi izbore u jednom danu, osim Crna Gora i Srbija. Stava je i da ovo rješenje, ako ništa, rješava pitanje izbornog turizma, koji je u Crnoj Gori široko rasprostranjen.
“Nema prevelike komplikacije za primjenu ovih rješenja, nije Crna Gora nesposobna da to sprovede, ali je samo pitanje političke volje”, ocijenio je Darmanović.
Mugoša je dodao da depolitizacija izborne administracije podrazumijeva depolitizaciju državne ali i opštinskih izbornih komisija. To smanjuje broj članova, omogućava da učesnici izbora imenuju privremene članove u komisijama ali bez prava odlučivanja.
“Predviđena su i određena ograničenja za one ljude koji su objavljali funkcije u političkim partijama kako na centralnom, tako i na opštinskom odboru. Uslovi za članove opštinske izborne komisije neće biti do te mjere striktni kao za članove Državne izborne komisije, potrebna je visoka školska sprema, osam godina radnog iskustva u struci”, rekao je on.
“Birački odbori su najbitniji, kada on dobro uradi svoj posao, izborne komisije nemaju previše problema. Omogućili smo da partije ostanu u biračkom odboru, ali kroz strogi proces selekcije. Promjena bi bila i da bi DIK mogla da razriješi članove OIK, kada ne izvršavaju dužnosti, ne ispunjavaju uslove ili su dali netačne podatke o sebi”, rekao je Mugoša.
Kopredsjedavajući Odbora za izbornu reformu Nikola Rakočević (DPS) rekao je da će se partija kojoj pripada zalagati za Koncept zakona o lokalnim izborima koji je predložilo Ministarstvo javne uprave (MJU).
Rakočević je ocijenio i da za koncept izbora u jednom danu postoji konsenzus.
“Svi izbori u jednom danu su neminovnost, da bi se ostvario ključni interes birača. Pitanje je samo kada ti izbori treba da se dese? Da li ići u pravcu, kako nezvanično čujemo, da se prodružava mandat odbornicima, ili treba naći rješenje, da izbori budu tako što će se skratiti neki mandati? Vjerujem da će oko tog rješenja biti najviše dilema, kada da se održe”, naveo je Rakočević.
Ipak vjeruje da će morati da se postigne politički dogovor i da dilema nije toliko velika da bi se ovo pitanje izbjeglo riješiti.
Rakočević je, govoreći o otvorenim listama, rekao da će uz snažan pritisak javnosti koji postoji, teško moći da se pobjegne od ove ideje.
“Jer šta je demokratičnije od toga da građani sami biraju one koji će da ih predstavljaju”, upitao je Rakočević.
Događaj se organizuje u okviru projekta „Izborna reforma u fokusu: Vrijeme je!’’ koji Centar za demokratsku tranziciju (CDT) realizuje u saradnji sa Udruženjem za odgovorni i održivi razvoj (UZOR) i Udruženjem mladih sa hendikepom (UMHCG), uz finansijsku podršku Evropske unije, posredstvom Delegacije EU u Crnoj Gori i kofinansiranje Ministarstva javne uprave. Stavovi izneseni tokom događaja predstavljaju mišljenja učesnika/ca i ne odražavaju nužno stavove organizatora događaja.