Radikalan odmak od demokratskih vrijednosti i standarda koji Crnu Goru treba da vode ka EU 

Idejom o usvajanju zakona o “agentima stranog uticaja” u Crnoj Gori otvara se prostor za represiju nad nevladinim organizacijama i kritičkim glasovima, a poređenje sa američkim FARA zakonom (Foreign Agents Registration Act) kao uzorom, neosnovano je i potencijalno obmanjujuće.  

To su neki od zaključaka Analize uticaja najavljenog zakona o stranim agentima na civilni sektor i evropske integracije Crne Gore koju je sproveo Centar za demokratsku tranziciju (CDT) uz podršku Ad Hoc granta regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan, kojeg implementiraju Centar za promociju civilnog društva (CPCD) BiH, Center for Research and Policy Making (CRPM) Sjeverna Makedonija i Institute for Democracy and Mediation (IDM) Albanija, a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.   

Zagovornici najavljenog zakona, koalicija Za budućnost Crne Gore i njihovi podržavaoci u medijima i na društvenim mrežama često ističu američki FARA zakon (Foreign Agents Registration Act) kao uzor.  

Međutim, takvo poređenje nije samo neosnovano, već i potencijalno obmanjujuće. Ciljevi, kontekst i primjena FARA zakona u SAD-u značajno se razlikuju od predloženog zakonodavstva u Crnoj Gori. 

Najava zakona o “agentima stranog uticaja” u Crnoj Gori dolazi u trenutku kada zemlja nastoji da potvrdi svoju evropsku perspektivu, a sadržaj i namjera ovog predloga predstavljaju radikalan odmak od demokratskih vrijednosti i standarda koje Crna Gora treba da usvoji kao uslov za članstvo u Evropskoj uniji.  

Umjesto da jača vladavinu prava i transparentnost, najava ovakvog zakona pokazuje zabrinjavajuće sličnosti s praksama autoritarnih režima, poput Rusije i Mađarske, koji koriste zakonodavstvo za gušenje slobode udruživanja i izražavanja – ističe se u objavljenoj publikaciji.  

Evropski sud za ljudska prava postavio je jasne standarde za ocjenu usklađenosti sa Evropskom konvencijom o ljudskom pravima i ograničenjima osnovnih prava i sloboda. Poznati kao trodjelni test, ovi kriterijumi služe da osiguraju da svaka mjera koja zadire u osnovna prava bude strogo opravdana, precizno definisana i proporcionalna. Sloboda udruživanja, ključno pravo zagarantovano ovom konvencijom, može se ograničiti samo ako su ispunjeni svi elementi ovog testa: legalnost, legitimnost i neophodnost u demokratskom društvu.  

Ipak, u najavljenom predlogu zakona, nijesu ispunjeni nijedan od tri elementa koje propisuje ESLJP.  

CDT je prije više od dvije godine, predložio Skupštini Crne Gore osnivanje Odbora za praćenje stranih uticaja, po uzoru na INGE komitet Evropskog parlamenta, ali je predlog naišao na manipulative interpretacije i pokušaje diskreditacije.  

Umjesto da usvaja zakon koji krši osnovna prava, Crna Gora bi, kroz formiranje Odbora za praćenje stranih uticaja, mogla postati primjer dobre prakse u regionu. Time bi poslala jasnu poruku da je spremna suočiti se s modernim prijetnjama na način koji jača, a ne ugrožava demokratski poredak.   

Cijelu analizu možete preuzeti na linku. 

Publikacija je kreirana uz podršku Ad Hoc granta regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan, kojeg implementiraju Centar za promociju civilnog društva (CPCD) BiH, Center for Research and Policy Making (CRPM) Sjeverna Makedonija i Institute for Democracy and Mediation (IDM) Albanija, a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške. Sadržaj publikacije isključiva je odgovornost Centra za demokratsku tranziciju (CDT) i ne odražava nužno stavove Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Norveške ni SMART Balkan konzorcija.