Izvještavanje o slučaju u Gimnaziji: Odbrana funkcije umjesto ukazivanja na problem 

Članovi Vlade i poslanici iz tri političke partije a naročito mediji, kroz medijsku kampanju relativizuje slučaj seksualnog uznemiravanja i fokusira se na političku odbranu funkcije direktorke Gimnazije „Slobodan Škerović“.  

Ovo je zaključak analize izvještavanja, koje je platforma Centra za demokratsku tranziciju, Raskrinkavanje, sprovela od momenta kada su u javnost izašle poruke seksualnog sadržaja koje je profesor Gimnazije, Radoman Čečović, slao svojoj bivšoj učenici, koja je to prijavila direktorici Biljani Vučurović, a koja je postupila tako što je profesora kaznila sa 30 odsto plate. 

Prateći izvještavanje medija, redakcija Raskrinkavanja je uočila da se ovaj slučaj prenio na partijski, nacionalni i lični nivo, uz zapostavljanje suštinskog problema a sve to uz mizoginiju, relativizovanje istinskog problema i izraženu pristrasnost.  

Bitno je naglasiti da su najuticajniji i najčitaniji mediji u Crnoj Gori o ovom slučaju izvještavali objektivno i poštujući standarde, dajući prostor prije svega djevojci koja je prijavila slučaj, a onda i direktorici škole i svim državnim i partijskim činovnicima koji su stali u njenu odbranu.  

Ipak, portali koji su otvoreno naklonjeni pojedinim partijama iz vlasti su zapostavili suštinu i pokušali da u drugi plan stave cijeli slučaj i reakciju javnosti predstave kao atak na direktoricu, partije, političke partija i nacije.  

Tako su mediji bliski partijama iz vlasti izvještavali da se slučaj pretvorio u „organizovani atak“ na ćirilicu i aktuelnu direktorku podgoričke Gimnazije, Biljanu Vučurović.  

Uslijedilo je izvještavanje da profesor koji je slao poruke seksualnog sadržaja radi u privatnoj gimnaziji, što jeste relevantno, ali ipak, ti portali su i u tom slučaju ignorisali problem uznemiravanja i činjenice da je problem mogao biti i veći, a u prvi plan stavljali to ko je u „upravljačkoj strukturi“ te privatne gimnazije, uz potenciranje ko je zaposlio profesora i čiji je on kadar, umjesto da se bave problemom uznemiravanja.  

Tema se prenijela na nacionalno-partijski teren, opet uz izostavljanje onoga što je djevojka koja je dobijala seksualne poruke rekla.  

Krenulo se u kampanju objavljivanja izjava i stavova predsjednika parlamenta, glumaca, ministara i ministarki čiji resori pritom nemaju nikakve veze sa slučajem.  

Kampanja se nastavila objavljivanjem izjava poslanika i poslanica, dva gradonačelnika, anonimnih pisama bivših đaka Gimnazije koja su navodno stigla na adresu jedne od redakcija, a sve uz pozive na smjenu ministarke obrazovanja Anđele Jakšić-Stojanović.  

Nastavilo se i izvještavanjem sa protesta ispred Gimnazije kada su portali bliski partijama iz vlasti koristile ispade pojedinaca da „dokažu“ da je protest organizovala bivša vlast.  

Svi nabrojani članci nijesu ni pomenuli čitav slučaj, žrtvu, profesora, već su isključivo govorili o navodnim napadima na direktoricu Gimnazije.  

Podržavanje politika, partija i njihovih stavova nije strano ni uglednim medijima u inostranstvu, ali izvještavanje o slučaju seksualnog uznemiravanja gdje se ono apsolutno ne pominje već se pominju javni funkcioneri, partijske i nacionalističke politike, predstavlja apsolutno kršenje svih novinarskih standarda i manipulaciju javnošću. 

Darvin Murić, glavni i odgovorni urednik portala Raskrinkavanje.me