Demokratske vlasti i države moraju da pokažu razumijevanje za potrebe svih njenih građana, bez izuzetka, zato od vlasti očekujemo, da bez odlaganja, na dnevni red narednog zasijedanja stavi Prijedlog zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja.
Imajući u vidu da je Prijedlog zakona već spreman, izvršna vlast nema opravdanja da ovaj akt ne uvrsti u zakonske procedure i time pokaže da je spremna da se udalji od politika i pritiska, koji na nju vrše predstavnici vjerskih zajednica, kako javno, tako i kroz djelovanje političara na vlasti.
Ovaj zakon predstavlja ključni stub demokratije i ljudskih prava, pa očekujemo od izvršne vlasti, da podršku ranjivim kategorijama društva, daju konkretnim akcijama, umjesto pružanja institucionalnog otpora.
Evropski put nije samo zatvaranje poglavlja, već i konkretno poboljšanje života građana zemlje koja pretenduje da bude dio EU, pa stoga vjerujemo da cilj Vlade nije da nas sa tog puta izbaci, već da ga konkretnim djelovanjem još više učvrsti.
Podsjećamo da su dezinformacije o ovom zakonu i o ideji na pravo na samoodređenje, itekako brojne u ovom regionu i da svako odlaganje usvajanja ovog zakona doprinosi manipulisanju javnosti, a na štetu ljudskih prava u Crnoj Gori.
Od donosilaca odluka, u najmanju ruku, očekujemo da javnosti objasne, zašto se, uprkos najavama da će biti usvojen do kraja godine, ovaj Prijedlog zakon nije našao na dnevnom redu dosadašnjih zasijedanja Vlade.
Zakoni koji se bave osnovnim ljudskim pravima ne smiju biti predmet političke trgovine, te stoga, Vlada ima obavezu da ispuni ranije dato obećanje i ovaj Prijedlog zakon hitno stavi na dnevni red.
Centar za demokratsku tranziciju (CDT)