Crna Gora dočekuje još jedan Međunarodni dan slobodnog pristupa informacijama ignorišući pravo građana na informacije, bez valjanog zakona ali i poštovanja međunarodnih standarda.
Parlament i Vlada Crne Gore i dalje imaju namjeru da skrivaju informacije i ne žele da država dobije adekvatan Zakon o slobodnom pristupu informacijama što nam potvrđuje činjenica da izmjene ovog zakona ne dolaze na dnevni red već duže vrijeme, dok skoro više od decenije svjedočimo brojim propustima i neradu u ovoj oblasti.
I dok Vlada i parlament uporno ignorišu ovaj sada sve veći problem, građani/ke, nevladine organizacije i mediji ostaju u mraku a to da li će javnost dobiti neku bitnu informaciju iz vlasti zavisi od volje pojedinaca. Isto tako, institucije i dalje mogu od očiju javnosti nesmetano sakriti svaku informaciju koju žele.
U prethodne četiri godine, u Crnoj Gori su se promijenile tri vlade i svaka je imala šansu da ispravi propuste i nerad prethodnika u ovoj oblasti, ali je svaka od njih ovu šansu propustila.
Svaka nova Vlada deklarativno se zalagala za unapređenje prava na slobodan pristup informacijama, ali u stvarnosti do tog unapređenja nije došlo.
Umjesto unapređenja, organi vlasti nastavljaju da se ponašaju kao da nisu odgovorni nikome i proizvoljno objavljuju čak i one informacije koje zakoni propisuju da moraju biti javne.
Iz svega navedenog jasno je da se stanje u oblasti slobodnog pristupa informacijama u Crnoj Gori pogoršava jer je stadijum stagniranja već odavno za nama.
CDT poziva Vladu i parlament da hitno pokrenu izmjene Zakona o slobodnom pristupu informacijama sa mrtve tačke i prekinu pogubnu praksu skrivanja informacija od javnosti.
Milena Gvozdenović, zamjenica izvršnog direktora CDT-a