Koalicija Zajedno za inkluziju Roma i Egipćana kroz transparentne i održive javne politike izrazila je snažan protest zbog etiketiranja Roma, posebno romske djece, kao kriminalne bande koje se bave razbojničkim aktivnostima, a kako se navodi u tekstu objavljenom u Dnevnim novinama i kasnije prenijetom na portalima.
Iz Koalicije su reagovali da pozivaju sve nadležne državne institucije da adekvatno postupaju po informacijama koje je taj list objavio, a koje se odnose na organizatore prosjačenja romske djece.
“Takođe, želimo da ukažemo na potrebu hitnog reagovanja kako bi djeca koja su izložena prosjačenju i drugim vrstama eksploatacije bila zbrinuta i kako bi se spriječilo dalje kršenje njihovih prava. Očekujemo i dalju istragu o sistemu koji je zatajio i nije spriječio da djeca prosjače na ulicama Podgorice”, navodi se u saopštenju.
Poremećaji ponašanja, kako se dodaje, koji su prisutni kod djece i mladih, ne smiju biti dovođeni u vezu sa polom, vjerskom pripadnošdu, nacionalnošdu, već se trebaju pozvati nadležni na preduzimanje adekvatnih mjera u zakonskim okvirima, koji će smanjiti stopu ovakvog ponašanja i recidiva, a sve u interesu djece i mladih.
“Poseban apel upućujemo medijskim kućama da se suzdrže od kršenja etičkog kodeksa novinara i objavljivanja tekstova u kojima se svi Romi predstavljaju kao kriminalne bande kroz etiketiranje u naslovima i samim tekstovima. Smatramo da je takvo ponašanje medija apsolutno neprihvatljivo, opasno i predstavlja kršenje Ustava i više zakona Crne Gore”, navodi se u saopštenju.
Iz Koalicije su pozvali i roditelje iz romske zajednice čija su djeca izložena prosjačenju da se obrate nadležnim institucijama za pomoć i da svoju roditeljsku ulogu vrše na takav način da se njihova djeca ne nađu u ovakvim situacijama.
“Posljedice ovakvih situacija su mnogobrojne. Djeca izložena različitim oblicima zlostavljanja, zanemarivanja, nebrige i nasilja, su u visokom riziku da postanu žrtve trgovine ljudima i dječje prostitucije. Kao posljedica prosjačenja javlja se i isključenost ove djece iz redovnog školovanja, te odrastaju bez odgovarajudeg porodičnog okruženja i vršnjačke grupe”, navodi se u saopštenju.
Oni podsjećaju da se ovakva pitanja mogu uspješno rješavati ukoliko postoji volja svih zainteresovanih aktera.
“Naime, službenici Uprave policije i Centara za socijalni rad preduzimajudi svoje zakonom propisane mjere i aktivnosti mogu utvrditi identitet djece i roditelja i na taj način dalje postupati, u skladu sa svojim ovlašćenjima. Takođe, želimo da i ovoga puta naglasimo neophodnost udruženog djelovanja institucija i organizacija civilnog društva u suzbijanju ovakvih i sličnih pojava, te vas pozivamo da u svakoj od potpisnica reagovanja vidite partnera koji svojim kredibilitetom, znanjem, iskustvom i poznavanjem lokalne zajednice može doprinijeti osmišljavanju kvalitetnih rješenja”, zaključuje se u saopštenju.