Dvadeset crnogorskih opština će u 2016. godine izdvojiti oko 1,6 miliona za redovan rad partija na lokalnom nivou. Iako osam opština još nije usvojilo budžet za ovu godinu, većina njih su CDT-u saopštile iznose na osnovu predloga budžeta ili procjene sekretarijata za finansije.
Iznosi koji su ove godine partijama na raspolaganju u svim opštinama još nijesu poznati jer opštine Kolašin i Gusinje nije usvojile budžet i nemaju procjenu koliko će izdvojiti za stranke, dok opština Plav nije bila dostupna.
S obzirom na to da visina sredstava koje će partije prikupiti iz privatnih izvora, zavisi od iznosa koje će dobiti iz budžetskih sredstava, ovakav pristup opština partijama dodatno otežava poslovanje.
[pullquote align=”left” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Ovakav pristup je suprotnosti sa principima odgovornog poslovanja i transparentnog trošenje novca iz budžeta. [/pullquote]
Lokalne samouprave zakon obavezuje da za finansiranje redovnog rada političkih subjekata izdvoje 1,1% planiranih ukupnih budžetskih sredstava, umanjenih za sredstva tekućeg budžeta, za tu godinu, dok one čiji je budžet manji od pet miliona treba da izdvoje od 1,1 do 3%.
20 odsto ukupnog iznosa se raspodjeljuje u jednakim iznosima političkih subjektima u skupštinama opština, a preostalih 80 odsto srazmjerno broju odborničkih mandata koja imaju u trenutku raspodjele.
Slijede iznosi budžetskih izdavajanja po opštinama:
- Podgorica 357 hiljada
- Budva 200 hiljada
- Nikšić 200 hiljada
- Bar i Kotor po 110 hiljada
- Bijelo Polje, Herceg Novi i Pljevlja po 100 hiljada
- Tivat 70 hiljada
- Rožaje 54 hiljade
- Cetinje i Ulcinj po 50 hiljada
- Danilovgrad 40 hiljada
- Berane 30 hiljada
- Mojkovac 28 hiljada
- Plužine 24 hiljade
- Žabljak 21 hiljadu
- Andrijevica 12 hiljada
- Šavnik 11
- Petnjica 7
Novac se partijama uplaćuje do petog u mjesecu, za prethodni mjesec.
Ranije istraživanje CDT-a pokazalo je da će partije na državnom nivou ove godine za redovan rad dobiti 4,6 miliona, a za izbornu kampanju 1,9 miliona eura.