Vrhovno državno tužilaštvo (VDT) i CDT potpisali su Memorandum o saradnji kako bi zajedničkim akcijama unapređivali transparentnost ove institucije.
„Državno tužilaštvo uz kontinuirani rad na vršenju poslova iz svoje osnovne nadležnosti javnost rada ovog organa u mjeri i okvirima precizno normiranim u zakonu, nužno mora neprekidno jačati”, kazao je v.d. VDT-a Veselin Vučković.
Potpisani Memorandum, smatra on, predstavlja korak u uspostavljanju dugoročne saradnje sa CDT-om, kao organizacijom koja razvija i podstiče javni dijalog i unapređenje demokratije koju oblikuje poštena i odgovorna vlast, dinamačno društvo i aktivni informisani građani.
„Ciljevi saradnje su okvirno uređeni Memorandumom, a to su: uspostavljanje saradnje i zajedničkih aktivnosti za jačanje transparentnosti rada, poboljšanje kapaciteta za odnos sa javnošću, održavanje obuka za odnose sa medijima i javnošću”, kazao je Vučković.
Za direktora CDT-a Dragana Koprivicu Memorandum predstavlja formalizaciju razgovora CDT-a i ove institucije na temu transparentnosti i otvorenosti tužilaštva odnosno komunikacije sa građanima.
„Tužilaštva u, proteklom periodu, nijesu bila dovoljno posvećana razvoju komunikacije sa građanima niti ispunjavaju svoje obaveze kada je u pitanju objavljivanje informacija i dokumenata od javnog interesa”, ocijenio je Koprivica.
CDT se, u prethodnih par mjeseci, detaljno bavio ovom temom, uradili smo istaživanje o otvorenosti 16 institucija tužilačkog sistema i to 13 osnovnih državnih tužilaštava, dva viša i Vrhovno državno tužilaštvo (VDT).
“Postojeći veb sajtovi tužilastava su skromnog sadržaja i nijesu dovoljno ažurni. Ni oglasne table koje se nalaze u prostorijama tužilaštava ne pružaju građanima ni minimum informacija koje su im potrebne”, kazao je Koprivica.
Tužilaštva, kako je pokazalo istraživanje, nijesu razvijala svoje PR službe što je posljedica skoro nevjerovatne zakonske odredbe da je samo vrhovni državni tužilac nadležan da daje izjave za javnost:
“Ova zatvorenost je prouzrokovala negativnu praksu: stvoreni su neformalni kanali podjele informacija od tužilaca ili advokata i došli smo u situaciju da mediji često objavljuju informacije o procesima koje po pravilima ne bi smjeli da objave”.
Ne postojanje PR službi, kazao je on, dalje prouzrokuje da VDT nije pratilo izvještavanje medija o njihovom radu pa samim tim nije ni procesuiralo slučajeve protiv medija koji neovlašćeno objavljuju podatke u određenim fazama istrage.
“Takođe, tužilaštva ne prate ni da li se u medijima objavljuju podaci o maloljetnicima u krivičnom postupku, iako je to njihova zakonska obaveza”.
U ovoj instituciji, kako je saopšteno, postoje problemi sa nepoštovanjem Zakon o slobodnom pristupu informacijama jer tužilaštva ne objavljuju informacije i dokumenta koja su u obavezi po tom zakonu.
“Sve navedene i druge probleme, naravno mnogo detaljnije, smo predočili g-dinu Vučkoviću i saglasili se da zajednički krenemo u njihovo rješavanje. Krećemo da mijenjamo ono što nije bilo dobro ali i da skrenemo pažnju na često ograničene resurse koje institucijama stoje na raspolaganju za te promjene”, kazao je Koprivica i dodao da to neće biti jednostavan zadatak, te da očekuje podršku i pomoć svih značajnih aktera u društvu, prije svih nadležnog ministarstva, medija, NVO-a koje se bave ovom temom i međunarodne zajednice.